Nyhet – Hundförardiplom hos HEYAB-hund i 3 nivåer.
Vi på HEYAB-hund har länge funderat hur vi skulle kunna validera kunskap hos er hundägare och hur man skulle kunna testa vart man ligger i allmänlydnadsnivå tillsammans med sin 4-benta vän. Hur skulle vi kunna göra detta på ett roligt sätt där man dessutom kunde få ett bevis på det man tränat in tillsammans??
Efter en del funderingar så har vi hundägarcoacher tillsammans jobbat fram HEYAB-hunds Hundförardiplom. Detta passar alla, det är allmänlydnad i olika nivåer och detta är något som alla mår bra av att kunna. Vad passar dessutom bättre i denna värld av hundattacker och tråkiga händelser som smutskastar oss hundägare. Med dessa hundförardiplom i 3 svårighetsgrader kan vi visa att vi tar hundägandet på allvar och att vi även testat av viktiga allmänlydnadsmoment samt även tar upp viktiga teoretiska frågeställningar som man som hundägare har skyldighet att kunna.
Vi på HEYAB erbjuder både kurser och även tillfällen där man kan gå endast ett prov för att validera de olika nivåerna. Det är hur kul som helst och vi är superladdade!!
Vi har 3 nivåer och man startar på HEYAB hund Rookie-Star nivån. Detta är för nybörjare från 12 veckor och uppåt. Vi har bestämt att man tar dessa diplom i ordningsföljd och har man en redan väldigt lydig och vältränad hund så finns möjligheten att endast gå slutprovet utan kurs för att validera sin kunskap.
Testen går ut på att utföra olika allmänlydnadsmoment som under testet betygssätts samt även svara på några teoretiska frågor kring hundägande och kommer man upp till en i förväg bestämd poäng så får man diplom och har även möjlighet att köpa en rosett i varje nivå.
Våra nivåer är:
- HEYAB hund Rookie-Star (nybörjare)
- HEYAB hund Betwixt-Star (fortsättning)
- HEYAB hund WizChamp-Star (avancerad)
Rookie-Star innefattar följande moment som betygssätts under ett test.
- Kontakt, hålla ögonkontakt i 30 sekunder
- Sitt
- Ligg
- Vänta 5 meter från föraren i 30 sekunder
- Förstå frikommando
- Hantering/visitation av förare
- Komma på inkallning i kopplets längd
- Lek/belöning som engagerar hunden
- Teoretiska frågor, 3st
Betwixt-Star innefattar följande moment som betygssätts under testet
- Följsamhet med löst hängande koppel
- Hundmöten varsin sida av väg
- Motstå frestelser
- Lekregler, släppa vid loss, inte tjuva leksak/godis från handen osv.
- Lämna hunden i valfri ställning 10 meter i 90 sekunder (Ok med lina)
- Lyfta upp och ner hund på ett bord
- Inkallning (10 meter, ok med lina utan att påverka hunden med linan)
- Klippa klor (1 tass)
- Fokus, hålla ögonkontakt i 30 sekunder
- Teoretiska frågor, 3st
WizChamp-Star innefattar följande moment som betygssätts under testet
- Fritt följ, gå fint vid sidan utan att springa iväg
- Följa med annan människa än föraren
- Hantering hund av annan person än föraren (känna igenom hund + tandvisning)
- Lämna hund 10 meter i valfri ställning i 2 minuter för att utföra en handling
- Komma på inkallning samt motstå frestelser på vägen
- Avståndsdirigering av valfritt moment/trick 5 meter ifrån.
- Passera hund som leker utan att engagera sig i det
- Emergency stop
- Hoppa över hinder
- Gå på vingligt samt prassligt underlag utan hjälp
- Balansera
- Teoretiska frågor, 3st
Är ni lika taggade som oss?
Det här blir superkul, vi kommer att erbjuda kurser i samtliga nivåer, t.ex. valpkurs med möjlighet att ta diplom, allmänlydnadskurs nybörjare/fortsättning och avancerad med möjlighet att ta diplom efter sluttest.
Är ni redan superduktiga så får ni självklart möjlighet att anmäla er endast till slutprov. I vårt nyhetsbrev kommer vi att dela dessa tillfällen.
Hoppas att ni är lika suga som oss på vår och hundträning, samt att göra allmänlydnaden lite roligare
Välkomna till oss på HEYAB-hund!!!

