14–16 augusti – Helgkurs för stående fågelhundar inför årets jaktstart! (Byske)
En hel helg dedikerad till dig och din fågelhund!
Idag har vi planerat för kursen som vi kommer att köra tillsammans med Leif Lång i mitten av augusti.
En helg med erfarenhet, kunskap och inspiration
Leif började med sin första stående fågelhund, en Engelsk setter, redan 1972. Sedan dess har han haft två korthåriga Vorsteh och fyra Pointrar. Under åren har han deltagit i jaktprov i UKL, ÖKL och EKL med fina resultat – men det är jakten med en välfungerande stående fågelhund som ligger honom varmast om hjärtat.
Sedan 1971 har Leif jagat både i fjäll och skog, och hans långa erfarenhet har gett honom en gedigen kunskap om fågelhundsträning. Den kunskapen delar han nu med sig av till kursdeltagarna.
År 2002 gick Leif Steg 1 instruktörsutbildning på Hundskolan i Sollefteå, och även Steg 2 i fjällen.
Kursinnehåll
Under kurshelgen kommer vi att arbeta med:
- jaktlydnad
- lugn i flog
- inkallning
- stoppsignal och stadga
- apportering
- sökteknik
- träning på fågel
Du kommer att få mycket träning på fågel under helgen. Målet är att det ska vara roligt att träna hund, och att både du och din hund efter kursen ska känna lugn och kontroll i fågelsituationer. Kursen ger en fantastisk grund inför framtida jaktprov eller för dig som vill ha en mer fokuserad hund inför jaktsäsongen.
Du kan delta med hund eller som åhörare.
Kursen innehåller både teori och praktiska övningar. Vi satsar på kvalitet och tar därför emot max 8 ekipage med hund och max 8 åhörare.
De som redan anmält sitt intresse har förtur fram till den 25 april, därefter öppnas anmälan för alla.
Kursinformation
Datum:
Fredag 14/8 – 18:00–20:00
Lördag 15/8 – 09:00–16:00
Söndag 16/8 – 09:00–16:00
Plats:
Byske med omnejd (mer information kommer i inbjudan närmare kursstart)
Pris:
- 3000 kr per hundekipage
- 500 kr per åhörare
- Ungdom upp till 25 år samt pensionär: 2500 kr per ekipage, 300 kr per åhörare
Praktiskt:
Vi tar pauser under dagen – ta med eget fika och lunch till lördag och söndag.
Välkommen till en inspirerande helg!
Det här är en unik chans att utveckla dig och din hund tillsammans med en erfaren instruktör. Oavsett om du siktar på jaktprov eller vill ha en tryggare hund i jakten, kommer du att få med dig kunskap och verktyg som gör skillnad.
Anmäl dig idag – platserna är begränsade!
Skicka din anmälan till: hund@heyab.se
I mejlet skriver du:
- kursens namn i ämnesraden
- om du kommer med hund eller som åhörare
- om du är ungdom/pensionär
- förarens namn
- adress
- telefonnummer
- hundens namn & ras
Varmt välkommen till sensommarens roligaste kurs hos oss på HEYAB hund!

